10 najczęściej popełnianych błędów podczas mycia twarzy
Mycie twarzy – wydawałoby się, że taka prozaiczna czynność. Co może pójść nie tak? My naliczyliśmy aż 10 najczęściej popełnianych grzechów. Choć prawda jest taka, że jakbyśmy byli bardziej wnikliwi, to mogłoby być tego znacznie więcej. Ale skupmy się na najważniejszych aspektach problemu. Prawidłowe oczyszczanie twarzy nie tylko pomaga zachować cerę w doskonałej kondycji, ale także opóźnia procesy starzenia się skóry. To także codzienna prewencja przed zaskórnikami, wypryskami i innymi niedoskonałościami. Sprawdź, jakich błędów unikać przy myciu twarzy, aby czynność ta zamiast pogarszać stan Twojej skóry, przynosiła jej same korzyści.
Oczyszczanie twarzy to Twoja najlepsza szansa na pozbycie się ze skóry nadmiaru sebum, kosmetyków do makijażu, kremów z filtrem i innych zanieczyszczeń, które osadzają się na niej w ciągu dnia i nocy. To warunek zdrowej i promiennej cery, a także solidny fundament dla kolejnych etapów pielęgnacji. Woda kranowa, a także źle dobrane i zbyt silne środki myjące naruszają jednak warstwę ochronną skóry, pozostawiając ją bezbronną wobec działania negatywnych czynników zewnętrznych. Jeżeli zbyt pobłażliwie podchodzisz do tematu, to możesz spodziewać się przesuszonej cery, zmarszczek, trądziku, rozszerzonych porów, podrażnienia skóry, a nawet jej łuszczenia się.
#1 Zły dobór kosmetyków
Przy wyborze preparatu do mycia twarzy istotne jest jego dopasowanie do typu cery, inaczej nie będzie spełniał swojego zadania, a wręcz może pogorszyć jej kondycję. Jeżeli nie masz co do tego pewności, bezpieczną opcją będzie wybór kosmetyków przeznaczonych do każdego rodzaju skóry.
Ponieważ mycie twarzy to czynność, którą wykonujesz codziennie i to x2, warto postawić na delikatne produkty pozbawione drażniących surfaktantów, czyli silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES. Szczególnie alergicy i atopowcy powinni wczytywać się w skład kosmetyków i unikać barwników, związków zapachowych, parabenów i innych substancji uczulających.
#2 Mycie twarzy mydłem
To nawiązanie do punktu powyżej, ale ze względu na to, że wciąż wiele osób nagminnie popełnia ten błąd, chcemy poświęcić mu więcej miejsca. Stosowanie do mycia twarzy mydła być może faktycznie ją doczyści, ale cena, jaką za to zapłacisz jest zbyt wysoka. Tradycyjne kostki myjące posiadają zasadowy odczyn pH, który zaburza równowagę skóry, osłabia jej mikrobiom i płaszcz hydrolipidowy. Efekt? Wysuszony naskórek, utrata jędrności i sprężystości, uczucie ściągnięcia i wcześniejsze pojawienie się zmarszczek.
#3 Dwa razy dziennie – nie mniej, nie więcej
Twarz powinno się myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nadgorliwość nie popłaca: zbyt częste oczyszczanie może naruszać równowagę pH skóry, pozbawiając ją naturalnej bariery ochronnej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z kolei grzech zaniechania – czy to wieczorem, czy o poranku – pozbawia skórę możliwości usunięcia zanieczyszczeń i bakterii, które zebrały się na Twojej twarzy nocą lub w ciągu dnia. Brak makijażu to oczywiście także żadne usprawiedliwienie, aby pominąć ten jakże istotny krok w Twojej codziennej pielęgnacji.
#4 Niewłaściwa temperatura wody
Żartownisie mówią, że kobiety uwielbiają myć się w gorącej wodzie, gdyż przypomina im piekło, z którego pochodzą. NOT FUNNY, wszystkie przecież spadłyśmy z nieba. Niestety to zamiłowanie do wrzątku nie jest dobre dla naszej skóry, a zwłaszcza skóry twarzy. Wysoka temperatura nadmiernie rozszerza naczynka, niszczy barierę ochronną naskórka oraz nasila wydzielanie sebum. Optymalną opcją jest letnia woda – dostatecznie ciepła, żeby rozpuścić brud i wszelkie zanieczyszczenia, ale na tyle chłodna, żeby nie wysuszała skóry. To najlepszy sposób na delikatne, ale skuteczne oczyszczanie.
#5 Zbyt intensywne lub częste złuszczanie skóry
Złuszczanie przynosi skórze szereg korzyści – usuwa z jej powierzchni zanieczyszczenia i martwe komórki, poprawia jej wygląd i koloryt, zwiększa wchłanianie składników aktywnych w aplikowanych kosmetykach. Ale tak jak we wszystkim: ważny jest umiar. Eksfoliacja wykonywana przy każdorazowym myciu twarzy osłabia barierę hydrolipidową skóry, co może przejawiać się przesuszeniem, podrażnieniami czy zaczerwienieniem. Dlatego zaleca się stosowanie peelingów, kwasów czy szczoteczek sonicznych 1-2 w tygodniu. Musisz dać czas zregenerować się Twojej skórze, żeby złuszczanie było efektywne. Jeżeli jesteś posiadaczką cery wrażliwej dobieraj kosmetyki łagodne – zamiast peelingu gruboziarnistego wybierz enzymatyczny. Zwracaj też większą uwagę na wytyczne producenta – zawarte w składzie kosmetyku kwasy czy inne silniejsze substancje ograniczają częstotliwość ich użycia.
W złuszczaniu skóry należy zachować umiar
#6 Pomijanie szyi i dekoltu
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji jest pomijanie okolic szyi i dekoltu. A to właśnie w tym miejscu skóra jest szczególnie delikatna i cienka, przez co najszybciej narażona na wiotczenie i utratę elastyczności. Dlatego należy równie sumiennie dbać o skórę szyi i dekoltu, co o skórę twarzy – prawidłowo ją oczyszczać, złuszczać i nawilżać.
#7 Zbyt mocne pocieranie skóry
W oczyszczaniu twarzy kluczowe jest rozpuszczenie brudu i makijażu – wcale nie ma potrzeby tutaj używania siły. Jeżeli Twoje kosmetyki nie radzą sobie z tym zadaniem – to czas wymienić na bardziej skuteczne. Agresywne pocieranie skóry podczas mycia przyczynia się do jej rozciągania, powstawania zmarszczek i utraty jędrności. To także prosta droga do zaczerwienień, podrażnień i pieczenia.
#8 Za szybko!
Pamiętasz jak po wybuchu pandemii na nowo uczyliśmy się myć ręce? Mówiło się wtedy o 30 sekundach dla zdrowia. Dla urody trzeba poświęcić co najmniej dwa razy tyle. Musisz mieć dostatecznie dużo czasu, żeby spienić produkt myjący i równomiernie rozłożyć go na twarzy bez pominięcia newralgicznych miejsc przy linii włosów, szyi czy przy nosie. Delikatny, szybki masaż nie tylko zwiększy efektywność oczyszczania, ale także pozwoli rozluźnić mięśnie, pobudzi krążenie i poprawi samopoczucie. Kosmetyki myjące też potrzebują chwili, aby uwolnić potencjał składników aktywnych i zacząć pracować na korzyść Twojej skóry.
#9 Niedokładne zmywanie
Zmywanie kosmetyku z twarzy to czynność, którą należy wykonać uważnie, poświęcając jej dostatecznie dużo czasu. Kilka chluśnięć wodą nie wystarczy, aby pozbyć się resztek żelu lub pianki do twarzy. Jeżeli pozostaną one na twarzy, mogą wysuszać skórę, zatykać pory i wywołać reakcje alergiczne. Najczęściej zaniedbane obszary to linia włosów, okolice żuchwy, nos i broda.
#10 Wycieranie twarzy ręcznikiem
Skóra twarzy jest bardzo delikatna i energiczne wycieranie ręcznikiem jej nie służy. W łazience jest wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Zdecydowanie lepszym wyborem są jednorazowe ręczniki papierowe – są higieniczne i nie podrażniają skóry. Ważna jest także technika osuszania – materiał należy delikatnie dociskać do skóry, zbierając nadmiar wody bez pocierania.
Podsumowanie
Z pewnością zauważyłaś, że w powyższych punktach często pojawiał się wątek dotyczący powstawania zmarszczek, będący skutkiem błędów popełnianych podczas mycia twarzy. Prawidłowe wykonywanie tej czynności to faktycznie profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry. Ale nie tylko. To także blask, zdrowy wygląd i solidny grunt przygotowujący skórę na dobroczynne działanie kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Jeżeli wychwyciłaś jakieś nieprawidłowości, masz szansę je szybko skorygować, a dzięki temu poprawić kondycję swojej cery. To niesamowite jak proste zmiany, w tak banalnej wydawałoby się czynności, mogą przynieść efekty w stosunkowo krótkim czasie.