Darmowa dostawa od 129,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odkryj moc naturalnych olejków eterycznych

2023-02-09
Odkryj moc naturalnych olejków eterycznych

Wiele tysięcy lat temu nauczono się czerpać z roślin to, co najcenniejsze. Olejki eteryczne były znane i cenione już w starożytności, a metody ich pozyskiwania i sposoby użycia znali tylko nieliczni. Wykorzystywano je w celu poprawy zdrowia, nastroju i urody, stanowiły integralną część praktyk duchowych czy obrzędów sakralnych. Dziś naturalne olejki eteryczne powszechnie stosuje się w aromaterapii w łagodzeniu dolegliwości psychofizycznych, utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz dla relaksu. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne zainteresowały się nimi także inne dziedziny, takie jak kosmetologia czy dermatologia.

Olejki eteryczne mogą naprawdę WIELE. Leczą katar i bezsenność, łagodzą objawy stresu i depresji, poprawiają pamięć i koncentrację, wzmacniają układ immunologiczny, działają kojąco na układ pokarmowy i trawienny, zwalczają dolegliwości bólowe i podnoszą libido. Zadbają też o zdrową skórę i piękne włosy. W domu lub pracy bezpiecznie oczyszczą powietrze z bakterii i wirusów. Skutecznie odstraszą też owady i poradzą sobie z ich ukąszeniami. Spektrum możliwości olejków eterycznych jest szerokie, wystarczy tylko trochę podstawowej wiedzy o tym cudownym specyfiku medycyny naturalnej.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje zapachowe pozyskiwane z kwiatów, korzeni, nasion lub żywicy roślin. Pod względem chemicznym są skomplikowaną mieszaniną różnych związków o nie zawsze znanej i często zmiennej zawartości, przez co trudno stwierdzić ich jednoznaczną rzeczywistą aktywność biologiczną. Dlatego olejki eteryczne przez lekarzy i farmaceutów nie są postrzegane jako typowe leki, choć w niektórych przypadkach udało się potwierdzić ich terapeutyczne działanie. W zamian zyskały pełną aprobatę w medycynie naturalnej, która wykorzystuje ich dobroczynne właściwości na wiele różnych sposobów.

Metoda pozyskiwania olejku eterycznego ma wpływ na jego właściwości. Najczęściej otrzymuje się go w procesie destylacji parą wodną, którego efektem ubocznym są znane w kosmetyce hydrolaty, inaczej zwane wodami kwiatowymi. Inne sposoby pozyskiwania to wytłaczanie – przede wszystkim w przypadku olejków z owoców cytrusowych, ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi stosowana głównie w celach przemysłowych czy najrzadziej używana technika enfleurage, która opiera się na zdolności absorbowania zapachów przez tłuszcze i wykorzystywana jest w perfumiarstwie.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne naturalnego pochodzenia mają szerokie zastosowanie w życiu codziennym, stanowią doskonałą formę oczyszczenia i przynoszą skuteczne rezultaty terapeutyczne.

Aromaterapia olejkami eterycznymi

Aromaterapia wykorzystuje zmysł węchu i zdolności absorbujące skóry w leczeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych za pomocą naturalnych olejków eterycznych. Jej głównym celem jest stymulowanie własnych sił obronnych organizmu i w myśl holistycznego podejścia do człowieka – przywracanie równowagi ciała i umysłu.

Aromaterapia olejkami eterycznymi
Aromaterapia olejkami eterycznymi

Klasycznym zastosowaniem tej metody jest podgrzewanie olejków w kominku aromaterapeutycznym. Pod wpływem ciepła dobroczynne substancje esencji ulatniają się i dostają do naszego organizmu. Olejki eteryczne można także stosować w nawilżaczach powietrza (o ile producent urządzenia tego nie zabrania) lub w specjalnie do tego przeznaczonych dyfuzorach zapachowych.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

O tym zastosowaniu najczęściej przypominamy sobie w sezonie grypowym. Inhalacje skutecznie udrażniają nos i zatoki, zwalczają infekcje dróg oddechowych i towarzyszące im dolegliwości w postaci kaszlu czy bólu gardła.

Warto zwrócić uwagę, czy zakupiony przez nas olejek faktycznie jest eteryczny, czy tylko zapachowy. Te ostatnie są bowiem syntetyczne, pozbawione właściwości leczniczych i służą wyłącznie do aromatyzacji pomieszczeń.

Olejki eteryczne – masaże i kompresy

Masaż rozluźnia mięśnie, pomaga się zrelaksować i powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych skóry i tkanek, dzięki czemu lecznicze związki zawarte w olejkach eterycznych mogą szybciej wniknąć do organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że nierozcieńczona, skoncentrowana substancja ma bardzo silne działanie i może podrażnić, a nawet poparzyć skórę. Dlatego olejki eteryczne powinno wymieszać się z olejem bazowym – świetnie w tym celu sprawdzi się olej makadamiajojoba czy masło shea.

Kolejne zastosowanie to kompresy – nasączone wodą i olejkami działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie lub rozgrzewająco. Sprawdzą się przy stłuczeniach, obrzękach czy zapaleniach stawów.

Kąpiel aromaterapeutyczna

Kilka kropel olejku eterycznego zamieni zwyczajną kąpiel w domowe spa. Rozluźni ciało, odpręży i ukoi nerwy nawet po ciężkim dniu. Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu po wyjściu z wanny skóra jest odpowiednio nawilżona, wygładzona i pokryta pięknym blaskiem.

Pozostałe zastosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne przyspieszają gojenie ran, poprawiają krążenie, regenerują skórę i działają antybakteryjnie, dlatego chętnie korzystają z ich dobroczynnych właściwości producenci kosmetyków. Samodzielnie również można zintensyfikować działanie swojego ulubionego kremu do twarzy, żelu pod prysznic, balsamu do ciała czy wcierki do włosów. Oczywiście należy zachować umiar i dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych wariantów.

Olejek o ulubionym zapachu można dodać też do prania czy do domowych środków czyszczących aby wzmocnić ich działanie. Pomoże też zlikwidować nieprzyjemny zapach dobiegający z lodówki, odkurzacza czy kosza na śmieci. Olejki można też wykorzystać jako środki zapachowe do samochodu. Ponadto odstraszą namolne owady lub złagodzą ich ukąszenia.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

Każdy olejek ma swoje unikatowe właściwości, które można wykorzystać na różny sposób. Największą popularnością cieszą się:

Olejek lawendowy – naturalny środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczny, działa uspokajająco, zmniejsza objawy grypy, polecany jest osobom przemęczonym i cierpiącym na bezsenność. Nieoceniony w walce z egzemą, stanach zapalnych skóry i trądzikiem.

Olejek eukaliptusowy – to jeden z najsilniejszych olejków, łagodzi stany zapalne i zmniejsza bóle mięśniowe, wzmacnia odporność. Szczególnie sprawdzi się do inhalacji w czasie grypy czy przeziębienia. Świetnie eliminuje napięcia nagromadzone w ciele.

Olejek miętowy – o najbardziej odświeżającym aromacie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, złagodzi objawy migreny, przeziębienia czy zapalenia oskrzeli. Użyty podczas masażu przyniesie ulgę w bólach miesiączkowych.

Olejek z drzewa herbacianego – to Twój oddany sprzymierzeniec w walce z trądzikiem, stosowany punktowo pomaga pozbyć się pryszczy i krostek. Posiada właściwości antybakteryjne i dezynfekujące, przyda się w leczeniu infekcji bakteryjnych i grypy.

Olejek cedrowy – charakteryzuje się świeżym, leśnym zapachem, który relaksuje, koi nerwy i ułatwia zasypianie. Wpływa na koncentrację, łagodzi objawy stresu. Zmniejsza objawy starzenia się skóry, redukuje zaczerwienienia i suchość, a także ułatwia gojenie się ran. Reguluje miesiączkę, stymuluje krążenie i ma działanie przeciwbólowe.

Olejek z trawy cytrynowej – koi stany zapalne, przydatny w leczeniu przeziębienia i infekcji żołądkowych. Rozpylony w domu neutralizuje nieprzyjemne zapachy i skutecznie odstrasza owady.

Olejek rozmarynowy – pomaga zmniejszyć poziom stresu i napięcia nerwowego. Łagodzi zmęczenie i pobudza aktywność umysłową. Jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy wspomaga funkcje oddechowe. Użyty w celach kosmetycznych wzmacnia cebulki włosów oraz rozjaśnia blizny i przebarwienia.

Olejek pomarańczowy – poprawia nastrój, dlatego jest pomocny w depresji. Odpręża, ułatwia zasypianie, łagodzi napięcia nerwowe. Pielęgnuje skórę, działa regenerująco i antycellulitowo.

Olejek eteryczny pomarańczowy
Olejek pomarańczowy - poprawia nastrój, pielęgnuje skórę, działa antycellulitowo

Olejek grejpfrutowy – pomaga uporać się z wyczerpaniem nerwowym i bezsennością. Wspomaga metabolizm, poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe, sprawdzi się u osób z cerą problematyczną i zmagających się z przetłuszczającymi się włosami.

Olejek cytrynowy – likwiduje uczucie zmęczenia, łagodzi objawy depresji. Oczyszcza skórę, zabija wirusy i bakterie, a także zmniejsza stany zapalne.

Olejek z paczuli – wzmacnia system immunologiczny, redukuje stres, reguluje system nerwowy. Ma działanie antydepresyjne i przeciwzapalne. Wspomaga leczenie suchej skóry i walkę z trądzikiem.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Naturalne olejki eteryczne mają działanie prozdrowotne i pomagają złagodzić wiele dolegliwości psychofizycznych. Przy tym należy pamiętać, że przy ciężkich schorzeniach lub chorobach nas nie uleczą, natomiast efektywnie wesprą terapię farmakologiczną.

Przy stosowaniu olejków eterycznych należy przestrzegać kilka ważnych zasad. Nie powinno stosować się olejku bezpośrednio na skórę, a także przed ekspozycją na słońce czy sztuczne promieniowanie UV (np. solaria). Tak jak ze wszystkim – należy zachować umiar – skoncentrowane esencje w zbyt dużej dawce mogą wywołać reakcję alergiczną czy poparzenia skóry.

Olej i woda nie mieszają się, dlatego przyjmowanie olejku eterycznego nawet w szklance wody dociera do jamy ustnej w stanie nierozcieńczonym. To może spowodować uszkodzenie przełyku i narządów wewnętrznych.

Olejki eteryczne nie powinny stosować osoby cierpiące na astmę, alergię, epilepsję i kobiety w ciąży. Powinny być one też przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Preparaty te należy zużyć w przeciągu kilkunastu miesięcy od daty otwarcia, zgodnie z wytycznymi producenta.

Zobacz polecane produkty

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-14
Szybka realizacja, wszystko bez zbędnego plastiku ♥️
2023-07-11
Jestem bardzo zadowolona z zakupów w sklepie NAKO. Realizację zamówienia oceniam na 5 (szybko, sprawnie, bezproblemowo). Z miłą chęcią jeszcze tu wrócę :)
pixel