Relaks przy świecach? Zrób to dobrze!
Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy i co nakładamy na skórę. Wybieramy naturalne, ekologiczne produkty, kierując się szlachetnymi pobudkami i własnym zdrowiem. Okazuje się jednak, że wciąż czyha na nas wiele „toksycznych niespodzianek”. I to tuż pod naszymi nosami w - wydawałoby się – bezpiecznym zaciszu domowym. Świece zapachowe – bo o nich mowa – mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. O ich wyborze decyduje zazwyczaj przyjemny aromat, elegancki design, przyciągająca uwagę etykieta i dobra cena. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby czytać ich skład, który może nas wprawić w zdumienie. Odkryj, jakie niebezpieczeństwo kryje się w tanich, popularnych produktach zapachowych i poznaj ich zdrowe alternatywy.
Świece zapachowe tworzą ciepłą i przytulną atmosferę w pomieszczeniu, poprawiają nastrój. Podkreślają wyjątkowość uroczystych chwil, nadają romantycznego charakteru wieczorowi we dwoje czy zapewniają relaks w odpoczynku w pojedynkę. W zależności od zawartej kompozycji zapachowej pobudzają, uspokajają lub pomagają się skoncentrować przy pracy lub nauce. Zapakowane w oryginalne i estetyczne opakowania z powodzeniem pełnią funkcję dekoracyjną w mieszkaniu i stanowią doskonały pomysł na prezent.
Zanim damy się skusić ładnemu opakowaniu i wydobywającemu się zmysłowemu aromatowi, warto rozeznać się, co takiego oferują nam producenci i czy w parze z popularnością idzie jakość. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie świece są korzystne dla środowiska i naszego zdrowia. Niechlubną sławą okryte są te, zawierające w swoim składzie parafinę.
Czy tradycyjne świece parafinowe są bezpieczne dla zdrowia?
Wybierasz ekologiczną żywność, gospodarujesz swój plan dnia, żeby znaleźć w nim czas na aktywność fizyczną, ograniczasz alkohol i jak ognia unikasz dymu papierosowego. A później – w imię relaksu – fundujesz sobie wieczór z toksynami.
Czy wiesz, że większość dostępnych na rynku świec zapachowych zawiera parafinę? Jest to półprodukt syntetyczny, będący pochodną ropy naftowej. Jego popularność wynika z niskiej ceny i łatwej dostępności. Świece parafinowe często są jeszcze wzbogacane silnymi, chemicznymi aromatami. Podczas spalania uwalniają się trujące substancje, takiej jak benzen, toluen, formaldehydy i ftalany. Ich regularne wdychanie może obniżać odporność całego organizmu, wywoływać zawroty głowy, senność, problemy z koncentracją, niedrożność dróg oddechowych. Sadzę ze spalonych świec parafinowych porównuje się do tej, która powstaje od wydzielin rury wydechowej samochodu z silnikiem diesel. Czyli nic dobrego.
Opary z parafiny są szczególnie groźne dla dzieci, alergików i astmatyków. Niekorzystnie wpływają też na zwierzęta. Oczywiście to nie jest tak, że jedna świeca od razu wywoła u nas problemy zdrowotne. Tu chodzi o częstotliwość i długotrwałe palenie w zamkniętych pomieszczeniach. Wówczas niebezpieczne substancje osiadają na ścianach i co najgorsze – w naszych płucach.
Na szczęście w odpowiedzi na wzrost świadomości konsumentów, a wraz z nim – ich wymagań, od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia rozwiązania, które pozwalają nam się cieszyć ciepłym i nastrojowym światłem iskrzących się płomieni oraz oryginalnymi nutami zapachowymi inspirowanych naturą.
Jak wybrać dobrą i bezpieczną dla zdrowia świecę zapachową?
Skoro już ustaliliśmy, że dobra świeca powinna spełniać więcej, niż tylko nasze oczekiwania wizualne i zapachowe, sprawdźmy, co jeszcze należy wziąć pod uwagę, decydując się na ich zakup.
Najważniejszy jest surowiec, z którego wykonana jest świeca. Wykluczyliśmy parafinę, ale mamy za to opcje naturalne: wosk pszczeli lub wosk sojowy. Pierwszy z nich nie będzie jednak odpowiedni dla wegan. Najlepszym wyborem, uniwersalnym dla wszystkich, będzie zatem wosk sojowy. Jest on bezpieczny dla zdrowia i środowiska, ma niższą temperaturę palenia, dzięki czemu topi się znacznie wolniej. Należy też wziąć pod lupę pochodzenie kompozycji zapachowych i barwników dodawanych do świec sojowych. One także mogą niekorzystnie wpływać na układ oddechowy i powodować bóle głowy. Wiarygodni producenci stosują tylko bezpieczne olejki zapachowe z certyfikatem jakości.
Niektórych może to zaskoczyć, ale na jakość świecy sojowej wpływa także knot. W nim też mogą być użyte szkodliwe materiały, takie jak choćby nasza nieszczęsna parafina lub ołów, dzięki której płomień świecy jest wyższy. Problem z tym ostatnim polega jednak na tym, że jako metal ciężki, nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie człowieka. Dlatego najlepiej wybrać świecę z niebielonym bawełnianym knotem, a najlepiej z drewnianym. Rzetelny producent przekaże Ci instrukcję przycinania knota, która zmniejszy ryzyko powstawania sadzy podczas palenia.
Sojowa świeca zapachowa – odpoczynek w zgodzie z naturą!
Świece sojowe są produktem wegańskim. Ich wosk pozyskiwany jest z nasion soi. Ze względu na to, że są wytwarzane ręcznie, głównie przez lokalne manufaktury, ich cena jest wyższa, ale w porównaniu z tradycyjnymi produktami zapachowymi spalają się dwukrotnie dłużej i wytwarzają o 90% mniej dwutlenku węgla.
Jeżeli bliskie Twojemu sercu są kwestie ekologii, wybieraj świece woskowe w słoiczkach i puszkach, które mogą być powtórnie użyte i dzięki temu zyskują drugie życie. Wśród dostawców na uznanie zasługują ci, którzy zamiast folii bąbelkowej i plastikowych wypełniaczy, używają kartonowe zabezpieczenia, które można wielokrotnie wykorzystać i poddać recyklingowi.
Świece sojowe Szyprowy Mech Ooroc oraz Mech i Rozmaryn Soy Witch
Zalety świec sojowych
Istnieje cała masa zalet, które przemawiają na korzyść naturalnych świec sojowych. Przede wszystkich – o czym już pisaliśmy – są bezpieczne dla zdrowia. Wosk sojowy spala się czysto bez dymu i sadzy, bez szkodliwych i rakotwórczych substancji. Co więcej, stopniowo uwalniane naturalne olejki eteryczne nie tylko wypełniają pomieszczenie przyjemnym zapachem, ale korzystnie wpływają na samopoczucie. Do dyspozycji mamy pełną gamę przepięknych kompozycji zapachowych: owocowych, orientalnych, leśnych, drzewnych czy kwiatowych, które w zależności od preferencji pobudzają, dodają energii, uspokajają, zmniejszają stres i pomagają w problemach z zasypianiem.
Wosk topi się w temperaturze zaledwie 50°C, zatem jest bezpieczny w użytkowaniu i trudno się nim oparzyć. W przeciwieństwie do parafinowych odpowiedników, nie pozostawia trwałych plam, bez problemu zmywa się w przypadku rozlania – wystarczy woda i mydło, aby pozbyć się zabrudzeń.
Ze względu na estetyczne opakowanie, ciekawy design etykiet, świece sojowe stanowią uroczy element dekoracyjny domu. To także idealny pomysł na zawsze trafiony prezent.
Świeca sojowa Drzewo Sandałowe Ooroc
Wegańska świeca sojowa – prezent dla każdego
Świeca sojowa to produkt uniwersalny, dzięki czemu stanowi idealny pomysł na prezent lub dodatek do prezentu dla każdej osoby, bez względu na wiek czy poziom bliskości znajomości. Lokalne manufaktury oferują estetyczne i eleganckie opakowania, ciekawe formy, a także oryginalne nuty zapachowe, które podkreślają zabawnymi oraz wyszukanymi nazwami umieszczanymi na etykietach. Taki podarunek świetnie wkomponuje się w każde wnętrze, zbuduje wspaniałą atmosferę, będzie nośnikiem emocji związanych z daną chwilą lub osobą.
Niektórzy mogą się zastanawiać, czy świeca będzie odpowiednim prezentem dla mężczyzny. Wykluczenie Panów byłoby jednak aktem mocno krzywdzącym. Oni także przywiązują wagę do swojego otoczenia, a wśród nich znajduje się liczni koneserzy naturalnych kompozycji zapachowych.
Pamiętaj też o sobie! Warto czasem sprawić sobie mały prezent, który pomoże Ci się zrelaksować po ciężkim dniu, uprzyjemni seans filmowy, domowe SPA czy wieczór z książką. W końcu każdy z nas zasługuje na odrobinę przyjemności w odpowiednim i nastrojowym klimacie. Chyba tak się to odmienia? Ale nie jestem pewna