Szampony w kostce – hit czy kit?
Kiedy na rynku kosmetyków naturalnych pojawiły się produkty do pielęgnacji włosów w formie kostki, niewiele osób wiedziało, jak się do tego zabrać. Dzisiaj systematycznie rośnie grono „przekonanych”, dla których jest to nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, wpływające na zmniejszenie zużycia plastiku i wody. Sama kostka jest wygodna w codziennym użyciu, poręczna w podróży, a na jej korzyść przemawia także zwykle krótki, aczkolwiek bardzo wartościowy skład.
Choć ich historia jest krótka, już zdążyły podbić serca włosomaniaczek i eko-freaków. Szampony w kostce opanowały sklepowe półki, a ich wybór jest coraz szerszy. Czy faktycznie są skuteczne? Jakich efektów możemy się spodziewać przy regularnym stosowaniu? I najważniejsze – jak ich używać? Postaramy się rozwiązać Twoje wątpliwości.
Czym jest szampon w kostce?
Szampon w kostce różni się od tradycyjnego produktu w butelce przede wszystkich postacią i sposobem aplikacji, o czym będzie mowa później. Zwykle też ich skład jest dużo lepszy – naturalne preparaty są pozbawione chemicznych składników, które niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Z racji swojej formy – nie posiadają SLES-ów czy SLS-ów, które odpowiadają za lepsze pienienie się w tradycyjnych szamponach, a jednocześnie mogą powodować podrażnienia i nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie się włosów. W zamian znajdziemy w nich oleje roślinne, glinki czy olejki eteryczne, które skutecznie oczyszczają i pielęgnują, a przy tym są łagodne dla skóry głowy. Za ich popularnością idzie różnorodność – producenci oferują preparaty dla każdego rodzaju włosów – dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Jak prawidłowo używać szamponów w kostce?
Zwarta, stała forma szamponów w kostce, może u niektórych budzić konsternację. To jednak łatwiejsze, niż myślisz! Można to zrobić na dwa sposoby. W pierwszym z nich: spień szampon w dłoniach – tak, jak w przypadku tradycyjnego mydła do mycia w kostce. Jeżeli istnieje potrzeba – dodaj więcej wody. Tak powstałą pianę nałóż na skórę głowy i zwilżone włosy.
Druga technika nawiązuje do metody kubeczkowej – wrzuć całą kostkę lub odkrojony kawałek do pojemniczka wypełnionego wodą i potrząsaj tak, aby powstała piana. Wmasuj ją w skórę głowy i dokładnie umyj włosy.
Przy myciu włosów szamponem w kostce musisz pamiętać o ważnej zasadzie: NIE TRZYJ! Nie przykładaj kostki bezpośrednio do głowy i nie pocieraj po niej, gdyż może to uszkodzić łuski włosów i powodować podrażnienia skóry.
Kolejna ważna kwestia to przechowywanie szamponu w kostce. Po każdym kontakcie z wodą należy ją dokładnie osuszyć – wówczas z pewnością starczy na dłużej. Do tego celu posłuży Ci mydelniczka, specjalna puszka do przechowywania kosmetyków w kostkach czy lniany woreczek – taki, jak od Czterech Szpaków, który także pomoże Ci uzyskać pożądaną pianę w trakcie mycia.
Szamponu w kostce powinnaś używać tak często jak jego płynnego odpowiednika, czyli w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.
Zalety szamponów w kostce
Niewątpliwą zaletą szamponów w kostce jest ich skład, o czym wspominaliśmy już przy okazji ich konfrontacji z tradycyjnymi, klasycznymi odpowiednikami. Naturalne oleje i masła roślinne, ekstrakty oraz wyciągi roślinne doskonale nawilżają i odżywiają włosy. Próżno szukać w ich recepturze SLS-ów, SLES-ów, parabenów i silikonów, które mają negatywny wpływ na kondycję włosów. Kosmetyki te są ekonomiczne i bardzo wydajne, a przy prawidłowym stosowaniu i przechowywaniu starczą na kilka miesięcy lub kilkadziesiąt myć (przy klasycznej wadze produktu ok. 50 g).
Jako że szampon w kostce jest produktem wielofunkcyjnym, będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego kosmetycznego minimalisty ceniącego przestrzeń i porządek na łazienkowej półce. Dzięki kompaktowym wymiarom przypadnie także do gustu miłośnikom podróży, którzy podczas wyprawy mogą używać go jako środka myjącego zarówno do włosów, jak i całego ciała.
Naturalne szampony w kostce
Mycie włosów kostką idealnie wpisuje się w filozofię zero waste, ponieważ nie generuje odpadów i zużywa produkt do końca. Dużym plusem jest też ekologiczne opakowanie, którym zazwyczaj jest kartonik z recyklingu. Taki wybór pozwoli ograniczyć zużycie plastiku i wspiera trend waterless, czyli ograniczenie wykorzystania wody podczas produkcji kosmetyków. Warto też zaznaczyć, że szampony w kostce to kosmetyki wegańskie, bazujące wyłącznie na składnikach pochodzenia roślinnego i nietestowane na zwierzętach.
Szampony w kostce z pewnością dorównują skutecznością tradycyjnym preparatom pielęgnującym włosy. Przy odpowiednim stosowaniu – dobrze się pienią, a po uzyskaniu wprawy mycie zajmuje tyle samo czasu, jak w przypadku klasycznego, płynnego kosmetyku.
Najlepsze szampony w kostce
W polskim środowisku kosmetyków naturalnych prym wiodą kultowe już Cztery Szpaki. W ich ofercie znajdziemy także mydła i odżywki do włosów w kostce. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szampon detoksykujący, który głęboko oczyszcza włosy, pomaga usunąć nadmiar sebum czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji. W efekcie włosy odbijają się u nasady i zyskują na objętości. To wszystko zasługa zawartego w składzie węgla aktywnego i białej glinki, które absorbują wszelkie zanieczyszczenia i dotleniają skórę głowy.
W naszym magazynie nie potrafimy przejść obojętnie obok kostek Ministerstwa Dobrego Mydła. Pachną obłędnie oraz zachwycają estetycznym wykonaniem i opakowaniem. No i wiadomo… rewelacyjny skład! Szampon Hibiskus zawiera naturalne humektanty, które nawilżają i wygładzają strukturę włosa. Emolientowo-proteinowa wersja Mleko-Miód-Owies to doskonała opcja dla włosów suchych i zniszczonych. Zielona Herbata, ze względu na swój uniwersalny zapach, będzie doskonałym wyborem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy mogą wykorzystać szampon także w pielęgnacji brody.
Panom polecamy także propozycję od marki Zew for Men – szampon z odżywką 2 w 1. Czarna kostka zawiera w składzie węgiel drzewny z Bieszczad, który ma działanie bakteriobójcze i silnie oczyszczające. Szampon odżywia cebulki włosów, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i reguluje naturalny proces odnowy skóry.
Kuracja naturalnymi szamponami
Na dobre rzeczy trzeba nieraz poczekać. Nie inaczej jest w przypadku naturalnych szamponów. Nie należy spodziewać się cudów po jednym lub nawet kilku myciach. Po tradycyjnych, drogeryjnych szamponach może być zaburzone wydzielanie sebum, a włosy mogą być „oblepione” parabenami, silikonami i innymi sztucznymi składnikami. Potrzeba chwili czasu i cierpliwości, aby tego wszystkiego się pozbyć i aby tchnąć we włosy nowe życie. W efekcie otrzymamy zdrowe, odżywione kosmyki, pełne zdrowego blasku. Naturalna pielęgnacja głowy to także brak podrażnień, swędzenia, łupieżu i innych uciążliwych dolegliwości.