Szczotkowanie ciała na sucho – zaledwie kilka minut dziennie potrafi przynieść zaskakujące efekty!
Od kilku sezonów szczotkowanie na sucho króluje w rankingu trendów pielęgnacyjnych. W sieci krążą liczne zdjęcia przedstawiające metamorfozy kobiet, które chwalą się rezultatami regularnego masażu ciała. Ten prosty, samodzielny do wykonania w zaciszu domowym zabieg poprawia koloryt skóry, pomaga się rozprawić z cellulitem, pobudza krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i wspomaga detoksykację całego organizmu. Nie wymaga ani szczególnego przygotowania, ani użycia specjalnych balsamów, olejków czy kremów. Wystarczy tylko szczotka do masażu i odrobina samodyscypliny.
Choć u nas jest u szczytu popularności, to w kulturze Dalekiego Wschodu szczotkowanie na sucho jest praktyką stosowaną od wieków. Zabieg ten jest silnie zakorzeniony w tradycji ajurwedyjskiej, gdzie wykonywany przed kąpielą stanowi istotny element porannego rytuału pobudzającego. W medycynie chińskiej to stara metoda oczyszczania ciała, która usprawnia mikrokrążenie i wspomaga siłę życiową. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś swojej przygody ze szczotkowaniem na sucho, to poniższa lista korzyści powinna Cię ostatecznie przekonać do tego niepozornego zabiegu. Ale zacznijmy od początku.
Co to jest szczotkowanie na sucho?
Szczotkowanie na sucho to zabieg pielęgnacyjny będącym połączeniem masażu i peelingu, wykonany drewnianym przyrządem z miękkiego lub twardego włosia, bez użycia wody i jakichkolwiek preparatów kosmetycznych. Dzięki szczotkowaniu ciała stymulujemy przepływ krwi i limfy w organizmie, co przekłada się na poprawę kondycji skóry, jej oczyszczenie, wygładzenie i ujędrnienie. Masaż szczotką działa jak peeling mechaniczny i doskonale przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. To także znakomity pomysł na domowe SPA oraz sposób na odprężenie się i rozluźnienie spiętych mięśni.
Dlaczego warto szczotkować ciało? Lista zalet
Choć większość osób zauważa pierwsze efekty szczotkowania na sucho w dosyć krótkim przedziale czasowym, to należy zaznaczyć, że jest to suma indywidualnych predyspozycji organizmu, ogólnego stanu skóry i poziomu zaangażowania. Kluczem do sukcesu jest bowiem systematyczność.
W odróżnieniu od standardowych kosmetyków peelingujących, szczotkowanie na sucho nie pozostawia na skórze warstwy produktu. Regularne złuszczanie masażem za pomocą szczotki usuwa martwy naskórek i odsłania nowe, świeże komórki. Zabieg ten wyrównuje strukturę skóry, dzięki czemu staje się ona gładka, jędrna i napięta.
Powszechnie wiadomo, że masaż na sucho szczotką pobudza krążenie krwi i umożliwia lepszy przepływ limfy. Wpływa to na widoczne zmniejszenie cellulitu i rozstępów. Metoda ta pomaga też pozbyć się wrażenia ciężkości nóg. Ciało staje się wyraźnie lżejsze oraz pozbawione opuchlizny i obrzęków. Przy regularnym masażu w wielu przypadkach ustępuje też problem wrastających włosków. W konsekwencji zmniejszą się lub ustąpią podrażnienia skóry wywołane depilacją.
Co bardzo istotne dla zdrowia - szczotkowanie ciała stymuluje pracę układu odpornościowego. Wpływa na zwiększenie energii życiowej, pozwala się pozbyć toksyn z organizmu, redukuje stres, znacząco wpływa na poprawę samopoczucia. Wykonanie kilkuminutowego masażu to także świetny pomysł na relaks po intensywnym wysiłku fizycznym.
Jaką wybrać szczotkę do masażu ciała?
Jeżeli już przekonałaś się do zalet szczotkowania, czas zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium. Na rynku dostępne są różne warianty, które mogą utrudniać podjęcie decyzji, jaką szczotkę wybrać. Przed zakupem powinniśmy ocenić poziom wrażliwości naszej skóry, a także zastanowić się, które części ciała będziemy masować.
Najważniejszym kryterium przy wyborze artykułu jest twardość włosia i jego pochodzenie. Najlepiej sprawdzą się modele z włókna roślinnego i z drewnianą rączką lub uchwytem. Naturalna szczotka nie podrażni naszego ciała. Zwykle najtańsze akcesoria do masażu wykonane są z sztucznego, syntetycznego materiału, który może zdziałać więcej złego niż dobrego. Pamiętajmy, że masaż wykonujemy bezpośrednio na niezabezpieczoną skórą, dlatego najważniejsza jest jakość produktu.
Drugi aspekt, na który warto zwrócić uwagę to osadzenie włosia – powinno być gęste i równo przystrzyżone. Wszelkie plastikowe wypustki, kolce i inne elementy między włoskami mogą tylko obniżyć skuteczność masażu.
Najwygodniejsze w użyciu są szczotki o zaokrąglonym kształcie. Dobry produkt powinien swobodnie leżeć w dłoni, co ułatwi wykonywanie właściwych ruchów podczas masażu. Bawełniany pasek to spore udogodnienie – dzięki niemu szczotka nie wysunie się z ręki. Dostęp do problematycznych miejsc, takich jak na przykład plecy, ułatwi z kolei szczotka na długim uchwycie.
Wśród urodomaniaczek bardzo dobrą opinią cieszą się szczotki marki Nested. Produkty tej marki są wykonane z włókna tampico pochodzącego z agawy. Są odpowiednie do masażu niemal całego ciała – nóg, pośladków, brzucha, ramion oraz pleców. Ostre włosie idealnie sprawdzi się w pielęgnacji antycellulitowej. Ze względu na roślinne pochodzenie surowca szczotki tampico będą odpowiednie dla weganek. Do bardziej wrażliwych partii ciała – twarzy, szyi, dekoltu czy biustu - Nested proponuje akcesoria do masażu wykonane z włosia końskiego. Tego rodzaju szczotki są miękkie i delikatne, mogą się okazać też lepszym wyborem dla osób początkujących, których skóra musi się dostosować do masażu na sucho.
Sam zabieg szczotkowania ma także pełnić funkcję relaksacyjną, dlatego najważniejsze jest nasze samopoczucie. Jeżeli sprawia nam ból i dyskomfort, powoduje zadrapania na skórze, należy zmniejszyć nacisk podczas wykonywaniu masażu lub zmienić akcesorium z włosiem o mniejszym stopniu ostrości.
Kiedy powinno się wykonywać szczotkowanie ciała na sucho?
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg szczotkowania na sucho, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – każda pora dnia będzie odpowiednia! Skorzystają na nim zarówno „poranne ptaszki”, jaki i ciężko wstające z łóżka „sowy”. Wykonany rano masaż szczotką pobudza, dodaje sił i ładuje pozytywną energią na cały dzień. Wieczorem koi nerwy, odpręża po intensywnym dniu, rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie.
Peeling ciała i twarzy można wykonywać przeprowadzać nawet codziennie. Na początku warto przyzwyczaić skórę do tego rodzaju zabiegu – zmniejszyć nacisk włosia, a przy wrażliwej skórze ograniczyć częstotliwość do 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli oczekujemy jednak spektakularnych rezultatów, ze szczotkowania na sucho powinniśmy uczynić zdrowy i przyjemny nawyk.
Jak wykonywać szczotkowanie ciała?
Masaż ciała zaczynamy od stóp i łydek, zawsze kierując się ku górze – w stronę serca. W ten sposób pobudzamy naczynia limfatyczne do pracy, co pozwoli oczyścić organizm z toksyn. Należy wykonywać okrężne ruchy, a szczotka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni. Zabieg należy przeprowadzić energicznie, ale z wyczuciem, dostosowując siłę nacisku do poziomu wrażliwości skóry.
Kolejny etap to szczotkowanie nóg – ujędrnia, niweluje obrzęki, a także przyspiesza regenerację mięśni, dlatego będzie świetnym sposobem na zapobieganie zakwasom po intensywnym treningu.
Od nóg przechodzimy do jednego z najbardziej problematycznych obszarów ciała. Masaż pośladków szczotką wyrówna nasze szanse w walce z uporczywym cellulitem i pomoże zmniejszyć widoczność rozstępów. Temu miejscu możemy poświęcić nieco więcej czasu, a także pozwolić sobie na mocniejszy nacisk, wciąż pamiętając o zasadzie od dołu do góry.
Szczotkowanie na sucho - wskazówki
Szczotkowanie brzucha nieco odbiega od normy. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkami wskazówek zegara. Tym sposobem przyspieszysz perystaltykę jelit i wspomożesz proces trawienia.
Masaż rąk zaczynamy od dłoni i szczotkujemy poprzez przedramię aż do ramienia.
Jeżeli chcesz, żeby Twój rytuał szczotkowania objął także plecy, co może być skutecznym sposobem na odprężenie przy siedzącym trybie pracy, to niezbędna będzie długa szczotka z uchwytem. Tu też obowiązuje zasada: od pośladków do karku.
Masaż piersi i dekoltu szczotką może podrażniać skórę, gdyż w tym miejscu jest ona szczególnie delikatna. Nie musisz jednak rezygnować z ujędrniania i wygładzania tych obszarów ciała. Wówczas najlepiej sięgnąć po naturalną szczotkę z włosia końskiego. Jest ona zdecydowania miększa od wersji tampico. Szczotkowanie biustu zaczynamy od lewej strony. Wykonaj ruch spod pachy, kierując szczotkę pod piersią, tak jakbyś chciała nakreślić koła wokół piersi. Czynność powtórz najlepiej 5-10 razy na każdej z nich. Następnie kreśl krótkie ruchy od brodawki w kierunku szyi. Do dekoltu użyj tej samej, delikatnej szczotki, co do biustu. Aby przeprowadzić prawidłowy zabieg peelingujący, rysuj szczotką koła zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Masaż szyi wykonuj ruchami od góry w dół przy uniesionej szyi.
Czy wiesz, że możesz wykonywać peeling złuszczający szczotką na twarzy? Zabieg ten ujędrnia skórę, oczyszcza pory, stanowi naturalny lifting i wygładza drobne zmarszczki. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz jednak specjalnego akcesorium. My polecamy szczotkę z włosiem z koziny.
Jak dbać o szczotkę do masażu, aby posłużyła Ci jak najdłużej?
Choć przy masażu szczotką na sucho nie używa się żadnych kosmetyków, na włosiu gromadzą się resztki złuszczanego naskórka, a także kurz oraz wszelkie inne zanieczyszczenia. Dla własnej higieny, komfortu i przedłużenia żywotności akcesorium, należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Jeżeli decydujemy się na naturalny produkt – powinniśmy go czyścić tylko delikatnymi preparatami, nie zawierających silnych detergentów. Szczotkę najpierw powinno się mocno strzepać, a następnie spryskać hydrolatem lub środkiem odkażającym typu octenisept. Ze względu na antybakteryjne właściwości olejku z drzewa herbacianego można wykonać mieszankę z użyciem wody i tak przygotowaną spryskać włosie. Nie należy myć szczotki wodą, ani suszyć jej na grzejniku. Grozi to pęknięciem drewnianej obudowy szczotki i odkształceniem włosia. Przyrząd do masażu można czyścić po każdym użyciu, a przynajmniej co 2-3 dni przy codziennym użytkowaniu.
Jak długo możemy stosować szczotki do ciała?
Naturalne szczotki do masażu na sucho, wykonane z dobrej jakości materiałów, są bardzo trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu mogą być używane nawet przez kilka miesięcy. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych kosmetyków peelingujących, dlatego będą bliskie sercu osobom żyjących w zgodzie z naturą i wyznających zasadę zerowaste i lesswaste. Jedna szczotka może zastąpić nawet kilkanaście – zwykle plastikowych – opakowań typowych preparatów złuszczających.
Przeciwskazania do szczotkowania ciała na sucho
Przy każdym – nawet najlepszym – zabiegu pielęgnacyjnym musi się zawsze pojawić jakieś „ale”. Szczotkowanie ciała na sucho nie jest wskazane przy wszelkich stanach zapalnych skóry, w tym trądziku, łuszczycy czy AZS. Osoby z licznymi pieprzykami i znamionami powinny wykonywać masaż z zachowaniem wielkiej ostrożności i omijać te okolice. Bezwzględnym ograniczeniem do zabiegu są też wszelkie problemy związane z wydolnością żylną i krzepliwością krwi. Skłonność do żylaków i pękających naczynek niestety wyklucza możliwość wykonywania tej metody masażu.