Jak spakować kosmetyczkę na podróż (i nie przesadzić)
Ograniczenia bagażowe w samolotach często uniemożliwiają spakowanie całego repertuaru kosmetyków, do którego stosowania jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Podróżnik w stylu backpacker doskonale wie, jak ważne jest solidne przygotowanie do wyprawy i zmierzenie się z problemem, jakim jest pojemność plecaka. Podczas przemieszczenia się z miejsca na miejsca liczy się dosłownie każdy kilogram. Przed nie lada wyzwaniem stoją też miłośnicy ekologicznych rozwiązań, którzy w myśl zasady lesswaste, a nawet zerowaste nie chcą po sobie pozostawiać zbyt dużej ilości odpadów. Dlatego proponujemy sprytne rozwiązania, które zdołają usatysfakcjonować każdy typ urlopowicza – tego, który chce mieć jak najlżejszy bagaż i tego, dla którego kwestie dbania o naszą planetę mają znaczenie.
W pakowaniu się bardzo pożądaną cechą jest minimalizm. „Nie znoszę się pakować”, „nie wiem, co zabrać” – często zamiast się cieszyć z planowanego urlopu przechodzimy katusze stojąc przed wyborem, które rzeczy się nam faktycznie przydadzą, a które będą się przewalać na dnie walizki. Jeżeli nie jesteś jedną z tych osób – szczerze zazdrościmy. Jeżeli jednak łączysz się z nami w bólu, podpowiemy Ci nasze sprawdzone sposoby na walkę z zbędnymi kilogramami. I nie, tym razem nie chodzi o przygotowania do beach body. Chodzi o naszą wakacyjną kosmetyczkę – chociaż tyle możemy dla Ciebie zrobić. Albo aż tyle: bo czasem waga wakacyjnej kosmetyczki osiąga równowartość całego pozostałego bagażu.
Kosmetyczka w podróży
Kto z nas nie bawił się w przelewanie szamponów, żeli i innych preparatów do 100 ml buteleczek? Komu się nie zdarzyło w pośpiechu nie dokręcić takiej buteleczki i rozlać całą zawartość na spakowane rzeczy? Tak, kosmetyczka to kluczowy element każdego bagażu. Od niej może zależeć stan i kondycja pozostałego wyposażenia naszej walizki lub plecaka. Mydła, szampony i odżywki w kostce to z pozoru drobna modyfikacja w naszym sposobie pakowania, która ma ogromne zalety w podróży. Przede wszystkim kosmetyki w formie stałej zajmują niewiele miejsca i są bardziej wydajne – dlatego możemy ich zabrać mniej. Niektóre z nich są też wielofunkcyjne – mogą służyć do mycia włosów i ciała, a także jako kosmetyki tworzące poślizg do golenia. Dzięki nim ograniczymy też ryzyko, że coś nam się wyleje i zabrudzi wszystkie ubrania. Kolejny plus to taki, że można je wziąć do bagażu podręcznego. Jeżeli kostka jest za duża, zawsze możemy odkroić taki kawałek, który zaspokoi nasze potrzeby. Do przechowywania i przewożenia kosmetyków w kostce świetnie sprawdzają się puszki, a za mydelniczkę posłużą lniane woreczki, które po dodaniu do nich wody tworzą pianę, doskonale się mydlą i zabezpieczają kosmetyk przed wyślizgnięciem się z rąk. Len to trwały, aczkolwiek miły w dotyku materiał, który dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Zaletą woreczków do mydła jest to, że posłużą nam długo, a w celu utrzymania ich świeżości wystarczy przeprać je w pralce w temperaturze 40°C.
Naturalny szampon w kostce
Popularność tej formy kosmetyku rośnie z roku na rok, choć wciąż jeszcze wiele osób waha się go wypróbować. I jeżeli mamy być szczerzy – my też „czailiśmy się” wokół tego produktu i nie do końca wiedzieliśmy, jak się za niego zabrać. Okazało się to jednak dziecinnie proste. Szamponem w kostce jest zdecydowanie łatwiej niż tradycyjnym oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń i brudu, co pomaga odbić włosy u nasady. Niewątpliwą zaletą takich kosmetyków jest też naturalny skład – tu nie ma miejsca na SLS, silikony czy parabeny. W tej kategorii prym wiodą Cztery Szpaki. Wielu miłośników ekologicznych rozwiązań ceni tą markę za wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji włosów.
Odżywki do włosów w kostkach
Jak już mamy szampon, to musi być odżywka do kompletu. I w tym przypadku Mydlarnia 4 Szpaków znów nie zawodzi. Całe bogactwo składników pielęgnujących włosy udało się zamknąć w niepozornej kostce. Koniec z przekładaniem do plastikowych opakowań gęstych odżywek i maseczek! Poręczny produkt wystarczy wetrzeć we włosy. Na duży plus – jest naprawdę bardzo wydajny, dlatego nie ma co się martwić, że zabraknie go nam w trakcie wakacyjnej podróży. A doskonale sobie zdajemy sprawę, jak mocno słońce i słona woda mogą wysuszyć i zniszczyć włosy.
Szampony i odżywki w kostce
Mydło zero waste idealne w podróży
Wyznawców filozofii zerowaste nie musimy przekonywać, ale faktem jest, że mydło w tradycyjnej formie jest nie tylko zdrowsze dla naszej skóry, ale i dla naszej planety. W upalne, słoneczne dni częściej się pocimy i korzystamy z kilkuminutowych, odświeżających pryszniców. Także po to, żeby zmyć z siebie piasek czy słoną wodę. Czasem jedno opakowanie żelu pod prysznic nie wystarcza na cały wyjazd. Praktycznym rozwiązaniem będzie mydło w kostce. Warto wybrać takie, które dodatkowo nawilży zmęczoną słońcem skórę. My polecamy mydło Make Me Bio z oliwą z oliwek albo mydło z avocado od Bydgoskiej Wytwórni Mydła.
Kosmetyki w kostkach dla Panów
Nie zapominamy o naszych uroczych brodaczach! Mydło do brody to niezbędny kosmetyk w pielęgnacji każdego zarostu. Dobrej jakości pomaga utrzymać higienę na optymalnym poziomie, odżywiając włosy oraz skórę twarzy. W tym przypadku również znajdziemy coś z oferty Czterech Szpaków. Ciekawe propozycje ma również inna polska marka – Zew for Men, która poza mydłem do brody posiada w asortymencie szampon z odżywką w kostce i balsamy do brody zamknięte w eleganckich puszkach. Z tej marki naszą uwagę przykuły też wygodne i lekkie mydelniczki, które idealnie sprawdzą się w przewożeniu kosmetyków w kostce podczas wakacyjnych wojaży.
Naturalny dezodorant w kremie w podróży
Naturalny dezodorant w kremie to nasz hit tego lata i świetny produkt do spakowania do walizki. Klasyczne, drogeryjne antyperspiranty i dezodoranty nie dość, że mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia składniki (→ o czym przeczytasz tutaj) to swoimi gabarytami zabierają dużo miejsca i kompletnie nie nadają się do przewożenia w bagażu podręcznym. Kosmetyk ten w formie kremu jest zdecydowanie bardziej praktyczny – dzięki jego konsystencji bez problemu przełożysz go nawet do mniejszego opakowania i będziesz mógł stosować zawsze, kiedy potrzebujesz.
Płatki kosmetyczne do wielokrotnego użytku
Wielorazowe płatki kosmetyczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie do pielęgnacji twarzy. Zazwyczaj są niezwykle chłonne i wykonane z trwałego materiału, a także można je bez problemu prać w palce, dlatego posłużą przez długi czas. My wypróbowaliśmy płatki kosmetyczne z frotte bambusowej Czterech Szpaków. Bambus ma właściwości antybakteryjne, świetnie usuwa resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia. Dodatkowy bonus to struktura materiału frotte, która podczas zmywania makijażu wykonuje pobudzający krążenie masaż twarzy.
Kosmetyki zero waste w służbie ekologii
Nasze pomysły na ograniczenie wagi w wakacyjnej kosmetyczce mają drugie dno. Wszystkie przedstawione rozwiązania wpisują się w filozofię lesswaste lub zerowaste, które mają na celu ograniczenie stosowania plastiku oraz zmniejszenie zużywania cennych zasobów. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – do produkcji kosmetyków w formie stałej używa się mniej wody, przez co są bardziej wydajne, a to przekłada się na nasze kieszenie. Dzięki temu wszyscy korzystamy: win-win.
I wcale nie chodzi nam o to, żeby od dzisiaj każdy kierował się w życiu tą jedną, jedyną zasadą. Wystarczy że każdy z nas zrobi cokolwiek, zmieni chociaż jeden nawyk. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie da się wyeliminować całkowicie plastiku z naszego życia, ale tam, gdzie istnieje alternatywa, starajmy się z niej skorzystać.